Parkování v Praze

Placená parkoviště v Praze a jejich cena

V Praze existuje mnoho placených parkovišť a to jak na okraji města v blízkosti stanic metra či dálkových autobusových zastávek nebo i železničních stanic.

Parkoviště můžete hledat třeba u těchto stanic:
  • Trasa A, stanice Depo Hostivař a Skalka
  • Trasa B, stanice Zličín, Nové Butovice, Palmovka, Rajská zahrada, Černý Most
  • Trasa C, stanice Letňany, Ládví, Nádraží Holešovice, Opatov, Chodov

Nebude-li okraj města dostatečný, můžete vyrazit do centra, kde jsou také možná placená parkovací stání. Parkování se pohybuje přibližně od 40 korun za hodinu výše. U některých parkovišť to mohou být i stokoruny.


Vzorový výpočet ceny parkování u parkovacích automatů. 1 hodina stání = 50 Kč (není to nejlevnější možná sazba, ale ani ne nejdražší
5 hodin parkování (přijeli jste do Prahy na 2 na sebe navazující schůzky, každá má cca 2 hodiny a 0,5 hodiny si necháte jako rezervu před první s chůzkou a druhou rezervu také půlhodinu, pokud by se protáhla poslední schůzka).
1 návštěva Prahy = 50 Kč * 5h
1 návštěva Prahy = 250 Kč. Celkem nemalá částka a při tom, stále máte velmi nejisté nalezení parkovacího místa.
Jezdíte do Prahy 4x měsíčně? Již platíte 1 000 Kč ú měsíc a to jen za možnost vybojovat si parkovací stání.

Parkovací karta a stání

Mnoho Českých i světových měst trpí nedostatkem parkovacích míst a v případě, že místa ke stání ještě ve městě jsou, je problém, že je řidiči musejí dlouho hledat. Městské silnice se tak mohou stát „parkovištěm“ a to dále komplikuje dopravu. Paradoxně některá místa ke stání na parkovacích zónách jsou relativně volná a v případě pořízení parkovací karty, máte mnohem větší šanci na nalezení místa k zaparkování. Díky adrese trvalého pobytu ušetříte za parkovací kartu, podívejte se.

Praha a parkovací zóny a karty

Zvažovali jste disponovat kartou parkovacího stání v Praze? Nerezidenti jsou nuceni sáhnout hluboko do kapsy, ale je tu řešení jak ušetřit. Podívejte se, jaké další výhody má trvalý pobyt v Praze.

Od 2. března 2022 není možné získat parkovací kartu pro obvod Praha 1, pokud máte virtuální sídlo či trvalý pobyt, jehož zřízení je poskytováno jako služba poskytovaná za úplatu. K vydání parkovací karty je požadován další doklad (např. doklad o placení energií v místě tvrzeného místa pobytu nebo v místě tvrzeného sídla / v místě tvrzeného místa pobytu).